Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství dotazů. Objednávky a dotazy k produktům postupně vyřizujeme. Děkujeme za trpělivost. Tým Cannasan.

Po staletí lidé konopí využívali a cenili si je pro jeho užitečné vlastnosti, než ho ve 20. století zcela zavrhli jako nebezpečnou rostlinu. Nejčastěji rozlišujeme dva druhy: konopí seté (Cannabis sativa) a konopí indické (Cannabis indica). Tyto dva základní druhy jsou zdrojem takzvaného léčebného konopí. Oba jsou psychoaktivní a oba obsahují kanabinoidy potřebné k zapojení endokanabinoidního systému, jehož všeobecnou funkcí je udržovat v těle dynamickou rovnováhu, takzvanou homeostázu. Organismus, který je v rovnováze, může regenerovat a zbavovat se zdravotních problémů.

Kanabinoidy

V každé rostlině konopí se nachází desítky až stovky kanabinoidů s různými účinky. Nejznámější kanabinoidy jsou THC (tetrahydrokanabinol), CBD (kanabidiol), CBG (kanabigerol) a CBC (kanabichromen). THC je hlavní psychotropní složkou konopí. Kanabinoidy včetně THC mají řadu prokázaných pozitvních účinků na lidské zdraví a proto se je v současné době snaží mnohé společnosti z konopí extrahovat. Odborníci ale upozorňují na takzvaný synergický efekt, podle nějž je léčba konopím účinnější v případě, že obsahuje více kanabinoidů, které vzájemně znásobují svůj účinek, namísto léčiv obsahujících pouze jednotlivě izolované kanabinoidy.

Problematické THC

Po celosvětovém zákazu pěstování konopí v roce 1961, daném Jednotnou úmluvou OSN o omamných látkách, došlo postupně k vyšlechtění odrůd konopí setého se sníženým obsahem THC. V 80. letech uznala EU pěstování konopí s obsahem THC do 0,2% pro technické či průmyslové účely a vznikl pojem technické či průmyslové konopí. V humánní medicíně se ale v současné době využívají k léčbě odrůdy konopí s vyšším obsahem THC. Někdy jsou označované jako marihauna. Vysoký obsah THC v těchto odrůdách konopí však současně pro svoje psychogenní účinky limituje množství léčených pacientů. Proto se v preparátech, jako je například Cannasan, používají pouze odrůdy konopí setého výhradně s nízkým obsahem THC v sušině (do 0,2% THC). Na území České republiky se konopí asi 40 let vůbec nepěstovalo, pěstování se obnovilo až v roce 1996. Zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách určuje, které odrůdy je povoleno pěstovat.

Léčivá rostlina

Po mnoho let bylo konopí prezentováno jako droga. Rostliny z rodu konopí však byly užívány k terapeutickým účelům a k léčbě různých nemocí po tisíciletí před tím, než vypukla konopná prohibice, která v mnoha zemích světa trvá dodnes. Konopí využívali k léčebným účelům již staří Číňané před více než 2000 lety. V polovině 20. století se používalo konopí v lidovém léčitelství k léčbě bolesti, migrény, revmatizmu, melancholie, hysterie, bolesti žaludku a nechutenství. V současné době probíhá výzkum účinků kanabinoidů z konopí na řadě vědeckých pracovišť po celém světě. Přehledů, analýz a studií účinnosti léčebného konopí a přípravků z něj v poslední době přibývá s tím, jak se toto téma stává stále častějším předmětem odborné a politické diskuze. Konopí není ani nebezpečné, ani zcela neškodné.

Způsoby užívání

Užívat konopí a látky v něm obsažené lze 3 základními způsoby: orálním podáním, skrz kůži nebo inhalací. Orální podání zahrnuje všechny způsoby podání ústy. To zahrnuje tinktury, oleje, doplňky stravy a všechny potraviny a nápoje s obsahem kanabinoidů. Kanabinoidy mohou být, stejně jako jiné léčivé látky v lécích, aplikovány a absorbovány skrze pokožku. Látky jsou tak do těla dostávány z různých mastí, balzámů či náplastí. Inhalace (kouření marihuany) je pravděpodobně nejznámějším způsobem, jak do těla dostat látky z této rostliny. I když je tento způsob zároveň i nejoblíbenějším, není to zrovna nejzdravější možnost, a to zejména kvůli rizikům spojeným s kouřením obecně. Konopí může být kromě kouření i inhalováno pomocí vaporizérů, které pomocí přesně nastavené teploty způsobují odpařování kanabinoidů a nevzniká tak velké množství nečistot a škodlivých látek jako při klasickém kouření. Pokud vám léčebné konopí předepíše lékař, pravděpodobně vám rovněž doporučí vhodnou metodu, jak ho užívat.

Účinky

Pozitivní účinky konopí a konopných preparátů byly prokázány např. při léčbě chronické bolesti, poruch spánku, neurologických potížích, roztroušené skleróze, Parkinsonovi nemoci, zánětů střev, Crohnovi nemoci, stresu, Tourettova syndromu, Epilepsie a rakoviny. Všechny tyto informace doporučujeme prostudovat v publikaci Velká kniha o léčbě konopím pro 21. století amerického autora Uwe Bleschinga, Ph.D., která je založena na více než 1000 odborných studií zahrnujících přes sto příznaků a chorob, které přínos konopí dokládají. S předmluvou „Přehled současných znalostí o léčebných účincich konopí a přípravků z něj a jeho perspektiv“, autorů MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D., doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc. a prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc.

Blesching, Uwe, 2013. Velká kniha o léčbě konopím pro 21. století. Vyd. 1. Praha: Volvox Globator. ISBN 978-80-7511-416-7.
Citace. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida): Wikipedia Foundation, 31. 3. 2010, last modified on 5. 2. 2020 [cit. 2020-02-10]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Konopí
Cannasan Pro s.r.o. O Cannasanu. Cannasan.cz [online]. ©2019 [cit. 2020-02-10]. Dostupné z: https://www.cannasan.cz/o-cannasanu/